Wybór systemu ERP dla firmy nie jest łatwym zadaniem, niezależnie od tego, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki w tym obszarze, czy też zastępujemy stare oprogramowanie nowym systemem. W każdym przypadku warto dokładnie przemyśleć taką decyzję, aby w pełni wykorzystać potencjał, tkwiący w nowoczesnych rozwiązaniach dla biznesu. Czym kierować się przy wyborze systemu ERP dla firmy? Aby pomóc przedsiębiorcom w podjęciu ostatecznej decyzji, zebraliśmy w krótkim poradniku najważniejsze informacje.
Od czego rozpocząć wybór systemu ERP dla firmy?
Wybierając system ERP dla swojego przedsiębiorstwa, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych firm konsultingowych. Mogą one na zlecenie klienta przeprowadzić porównanie systemów ERP, dostępnych na współczesnym rynku, bazując przy tym na sporej wiedzy i doświadczeniu.
Wiele osób decyduje się jednak na samodzielne poszukiwanie najlepszego rozwiązania, korzystając przy tym z internetowych zestawień i rankingów. Jeden z nich możesz zobaczyć na stronie ranking systemów ERP, gdzie zamieszczono nie tylko listę najlepszych producentów oprogramowania dla biznesu, ale również cały szereg interesujących artykułów, związanych z nowoczesnymi systemami ERP. Takie portale to ważne źródło wiedzy, a także cenna inspiracja przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.
Jak funkcjonalność systemu wpływa na ostateczną decyzję?
Wydawać by się mogło, że współczesne systemy ERP posiadają podobną funkcjonalność, a więc nie należy brać jej pod uwagę w trakcie wyboru najlepszych rozwiązań dla swojej firmy. Nic bardziej mylnego! Wystarczy bowiem spojrzeć na stronę https://www.top10erp.pl/artykuly/porownanie-systemow-erp, by przekonać się, że poszczególne oprogramowania mogą znacząco różnić się od siebie. To z kolei warunkuje ich wykorzystanie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w firmach o znacznie mniejszym zasięgu.
System ERP powinien uwzględniać potrzeby przedsiębiorstwa i charakter jego działalności, ale również otwierać na dalszy rozwój. Wśród innych cech dobrego oprogramowania ERP wymienia się również modułowość, centralną bazę danych oraz elastyczność, przejawiającą się w integracji z innymi systemami, wykorzystywanymi w danej firmie.
Jak dopasować system ERP do potrzeb firmy?
Wybierając system ERP, należy kierować się jego funkcjonalnością, ale również i realnymi potrzebami firmy, dzięki którym ta funkcjonalność zostanie w pełni wykorzystana. Ścisłe określenie potrzeb i oczekiwań to ważny krok na drodze do sukcesu, który będzie przejawiał się w podjęciu właściwej decyzji. Sprecyzowanie potrzeb powinno odnosić się do kilku niezwykle istotnych aspektów. To przede wszystkim:
- spodziewane efekty inwestycji,
- problemy biznesowe i obszary działalności firmy, których pracę należy usprawnić,
- moduły, których potencjał będzie wykorzystany,
- liczba pracowników, których obowiązki będą bazować na wdrożonych rozwiązaniach.
Szczegółowo przeprowadzona analiza procesów firmowych nie tylko pomoże w podejmowaniu ostatecznej decyzji, ale również uchroni przedsiębiorcę przed ponoszeniem zbędnych kosztów, związanych np. z zakupem modułów, które nie zostaną wykorzystane w rozwoju firmy.
Którego producenta oprogramowania ERP wybrać?
Wybór odpowiedniego producenta oprogramowania ERP to niezwykle ważne wyzwanie. Należy podkreślić bowiem, że będzie on obecny w życiu firmy przez wiele kolejnych lat, wpływając pośrednio na jej sukces na rynku towarów i usług.
W tym kontekście warto przeanalizować kilka niezwykle istotnych czynników. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się z pewnością doświadczenie w branży, które staje się podstawą do nabywania wiedzy i umiejętności. Co ważne, poszczególni producenci mogą również kierować swoje produkty do konkretnej grupy odbiorców, np. sporych rozmiarów firm, działających w określonych obszarach, co należy mieć na uwadze, wybierając najlepsze rozwiązanie. Warto również postawić na dostawcę, który proponuje analizy przedwdrożeniowe oraz świadczy usługi powdrożeniowe, takie jak np. umowa serwisowa i regularne aktualizacje oprogramowania.
Jakie są koszty wdrożenia systemu ERP?
W procesie decyzyjnym niezwykle istotną rolę odgrywa również cena wdrożenia systemów ERP. W tym kontekście warto podkreślić, że nie zawsze niższe koszty będą dobrym rozwiązaniem. Jak się bowiem okazuje, za stosunkowo niską ceną może stać nie tylko znaczne ograniczenie funkcjonalności i elastyczności oprogramowania, ale również i podwyższone koszty utrzymania, związane chociażby z możliwością uzyskania wsparcia technicznego. To właśnie dlatego należy dokładnie przeanalizować stosunek jakości do ceny, wybierając najbardziej optymalne rozwiązanie dla swojej firmy.