Klatka schodowa jest integralną częścią każdego budynku, który ma więcej niż jeden poziom.

W przypadku nowego projektu budowlanego lub przebudowy czy remontu istniejącej nieruchomości, rodzaj klatki schodowej jest również bardzo ważnym czynnikiem, zapewnia określony rodzaj atrakcyjności wizualnej i zajmuje różne ilości miejsca w domu. Rozważając nową klatkę schodową, pomyśl o członkach rodziny lub innych użytkownikach i o tym, jak wykorzystują schody, aby dokonać najlepszego wyboru, ponieważ każdy rodzaj schodów ma swoje zalety i wady.

Nowoczesne rozwiązania w instalacjach schodów

Jaką wybrać klatkę schodową?

Proste schody to najczęstszy i najbardziej przystępny styl klatki schodowej. Wielu projektantów używa ich ze względu na ich prostotę i wszechstronność. Prostoliniowa konstrukcja sprawia, że schody te nie wymagają specjalnego podparcia, a jedynie mocowane są od góry i od dołu. Ten rodzaj schodów pozwala również na łatwiejszy montaż balustrad i poręczy oraz przykładowo oświetlenia. Oczywiście istnieją wariacje prostych schodów, które obejmują otwarte podstopnice, nowoczesne materiały i metalowe balustrady kablowe czy wykonane z całości ze szkła, które znacznie zmieniają podstawowy wygląd schodów drewnianych.

Proste schody zajmują większą ilość liniowej przestrzeni, co może wpłynąć na ogólny projekt. Jeśli masz wysoki pokój z wysokim sufitem i rozważasz proste schody, które będą musiały mieć więcej niż 3,5 metra wysokości, będą wymagały centralnego podestu. To samo dotyczy sytuacji, gdy planowana klatka schodowa ma więcej niż standardową liczbę podstopnic, która zwykle wynosi 16. Ten rodzaj schodów wymaga większej ilości miejsca i jest powszechnie stosowany w budynkach komercyjnych.

Schody w kształcie litery L to kolejny popularny styl schodów. Są to w zasadzie proste schody z zakrętem, pośrodku lub bliżej jednego końca lub drugiego. Schody w kształcie litery L są popularne z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że są bardziej atrakcyjne wizualnie. Ponadto zajmują mniej miejsca i można je ustawić w rogu pomieszczenia. Dla niektórych osób łatwiej jest się nimi poruszać ze względu na szersze podesty, które przerywają bieg schodów. Możesz zamówić drewnianą klatkę schodową u producenta na stronie https://schodyprudlik.com.pl. Oczywiście tego typu klatki schodowe są bardziej skomplikowane w budowie, a co za tym idzie droższe. Klatki schodowe w kształcie litery L zwykle wymagają również podparcia podestu i zakrętu.