Skuteczne programy treningu siłowego opierają się na trzech zasadach, a mianowicie przeciążeniu, progresji i specyficzności.

Ponieważ twoje ciało przystosowuje się do obciążeń, które sobie narzucasz, treningi siłowe muszą wychodzić nieco poza to, do czego ciało jest przyzwyczajone, jeśli chcesz uzyskać siłę i masę mięśniową. Kiedy podnosisz więcej ciężarów niż jesteś przyzwyczajony, przeciążenie powoduje zmiany fizjologiczne, które przygotowują twoje ciało do radzenia sobie z wyzwaniem następnym razem.

W jaki sposób rozpocząć program treningu siłowego

Odżywka na mięśnie pomoże zwiększyć intensywność treningów

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia przeciążenia jest stopniowe zwiększanie oporu przeciwko mięśniowi lub grupie mięśni. Postęp lub progresja oznacza stopniowe przygotowywanie się do zmian, a nie nagłe wprowadzanie dużych ciężarów do treningu. Pracując nad zwiększeniem ilości podnoszonego ciężaru lub zwiększeniem intensywności treningu, skup się na niewielkich przyrostach w czasie. Podczas intensywnych ćwiczeń nie można zapomnieć o dostarczaniu do organizmu niezbędnych składników do budowy mięśni, można również zażywać odżywki na mięśnie.

Przyrosty mięśni, które osiągasz, zależą od konkretnych grup mięśni, nad którymi pracujesz i od określonych wzorców ruchowych, które wykonujesz podczas ćwiczeń. Sportowcy, którzy trenują w określonej dziedzinie, wiedzą, że muszą celować w te same mięśnie, które są używane w tym sporcie, aby zobaczyć postęp. Trener może pomóc w opracowaniu programu ukierunkowanego na konkretny obszar zainteresowania lub na ogólną siłę i wzrost mięśni. Aby zachować równowagę i ogólnie dobre zdrowie układu krążenia, rutynowe ćwiczenia powinny również obejmować ćwiczenia aerobowe lub cardio, takie jak jazda na rowerze, bieganie lub pływanie. Trzeba również spożywać odpowiednią ilość białka do zapotrzebowania organizmu na budowę mięśni.

Dobrym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników na masę będzie odżywka na mięśnie. Wiele osób spędza zbyt dużo czasu na podnoszeniu ciężarów, a za mało czasu na regenerację mięśni. Aby odnieść sukces w budowaniu masy, daj swoim mięśniom czas na odpoczynek i regenerację po treningu. W przeciwnym razie nie osiągniesz rezultatów swojej ciężkiej pracy, a nawet możesz skończyć z kontuzją, która uniemożliwi kontynuowanie treningu siłowego.