W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie szczura. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat wyboru odpowiedniej klatki oraz jej akcesoriów dla tego zwierzęcia.

Jak wybrać klatkę?

Wiele osób zastanawia się, jak w odpowiedni sposób wybrać klatkę dla szczura. Przede wszystkim powinna mieć ona odpowiednią konstrukcję. Dlatego najlepiej, jeśli będzie wykonana z takiego materiału, jak metal. Dzięki temu będzie miała odpowiedni poziom wentylacji i będzie w pełni bezpieczna dla zwierząt. Metalowe klatki są również dość proste do utrzymania w higienie, dlatego będą doskonałym rozwiązaniem.

Wymiary klatki

Podczas zakupu klatki dla szczura powinno się również zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary, które są niezwykle istotne. Dzięki temu zwierzę będzie miało w klatce odpowiednią ilość miejsca i będzie wygodnie w niej funkcjonowało. Wiele osób decyduje się od razu na posiadanie dwóch szczurów, ponieważ zwierzęta te najlepiej czują się w grupach. W tym przypadku optymalne wymiary klatki to 80 x 50 x 80 centymetrów. Jednak klatka może być również większa, co jest zależne od ilości miejsca, jakie może być przeznaczone na jej postawienie.

Materiał wykonania

Klatka dla szczura powinna również zostać wykonana z odpowiedniego materiału. Dlatego jest to kolejny istotny aspekt, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru takiego produktu. Klatki dla szczurów są tworzone z dość zróżnicowanych materiałów, jednak wśród nich największą popularnością cieszy się metal. Klatki stworzone z metalu charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności oraz są stosunkowo proste w czyszczeniu.

Niezbędne wyposażenie

Każda klatka dla szczura powinna zawierać pewne niezbędne wyposażenie. Przede wszystkim muszą to być przedmioty związane ze spożywaniem pokarmu przez szczura. Wśród nich wymienia się poidełko oraz miseczkę. Poidełko kulkowe będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewni w klatce odpowiednią czystość. Szczur w każdym momencie będzie mógł się napić w przypadku odczuwania pragnienia, co jest niezwykle istotne. Z takiego poidełka woda w samoistny sposób nie będzie wyciekać i wodę w nim można stosunkowo prosto wymieniać oraz dolewać. Ważnym elementem wyposażenia klatki szczura będzie także miseczka. Miseczki tego rodzaju najczęściej tworzone są z plastiku, jednak powinno się wybierać stabilne produkty. Dzięki temu jedzenie nie będzie się z nich wysypywało, a sama miseczka nie będzie się przewracać. Dzięki temu łatwiej będzie można utrzymać porządek w klatce. Klatki, które można znaleźć obecnie w sprzedaży zazwyczaj posiadają poidełko oraz miseczkę w komplecie, co sprawia, że nie trzeba ich kupować osobno.

Wyposażenie dodatkowe

Klatka dla szczura może również zawierać pewne wyposażenie dodatkowe, w które warto się zaopatrzyć, aby uatrakcyjnić czas spędzany w klatce. Wyposażenie dodatkowe będzie służyło przede wszystkim rozrywce dla szczura. Wśród najbardziej popularnych elementów tego rodzaju można na przykład wymienić drewniane domki narożne, drewniane domki piętrowe, kołowrotek, a także hamak lub legowisko dla szczura. Najczęściej wybierane są dla szczurów kołowrotki, ponieważ tego rodzaju przedmioty zapewniają zwierzętom dawkę ruchu oraz sporą atrakcję. Na kołowrotku szczury mogą się wybiegać, gdy znajdują się w klatce. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także wybór hamaka lub legowiska dla szczura. Takie wyposażenie jest bardzo lubiane przez zwierzęta. W przypadku szczurów idealnie sprawdzą się także różnego rodzaju domki. To właśnie w nich szczury będą mogły się ukryć oraz odpocząć, gdy będą tego potrzebowały. Dlatego warto się zaopatrzyć w co najmniej jeden mały domek dla szczurów.

Gdzie kupić klatkę?

W obecnych czasach klatkę dla szczurów można zakupić w wielu zróżnicowanych miejscach. Jednak wśród nich najlepszym rozwiązaniem z całą pewnością będzie sklep zoologiczny online. Znajduje się tam bardzo bogaty wybór różnego rodzaju produktów dla szczurów, dzięki czemu można się zaopatrzyć we wszystkie niezbędne przedmioty. Zakupy w sklepie internetowym są tańsze niż w sklepie stacjonarnym. Dodatkowo można zaoszczędzić sporą ilość czasu poprzez realizację ich w formie online.