Ubiór do pracy powinien być elegancki oraz stonowany – sukienki, spódnice, spodnie i marynarki powinny być skromne, bez zbędnych ozdób oraz dekoracji.

Eleganckie ubranie do pracy to skromność i wyrafinowany styl. W biurze nie ma miejsca na złote i srebrne kreacje, falbany, wielkie dekolty i wymyślne fasony. W biurze nosi się ubrania eleganckie, dobrej jakości, ale bez zbędnych ozdób.

Sukienki do biura mogą być różnorodne:

  • W formie tuby czy ołówka, przylegające do ciała
  • Szmizjerki, czyli rozpinane sukienki, proste lub w formie trapezu
  • Uszyte z wełny, bawełny, wiskozy, mieszanek tkanin
  • Czarne, szare, granatowe, brązowe – unika się jaskrawych kolorów takich, jak różowy, żółty, neonowa zieleń czy neonowy pomarańcz.


Sukienki do biura to elegancja – dopuszczalne są białe kołnierzyki i białe mankiety, małe okrągłe dekolty, golfy także można nosić.

Nie mogą mieć dekoltów, wysokich rozcięć, być wyzywające. Sukienka do pracy to rodzaj uniformu, a nie ubioru wyzywającego i bez klasy. Pracownice biur, banków, instytucji powinny być ubrane skromnie, stylowo, ładnie. W lecie sukienki także muszą być skromne, eleganckie, bez zbędnych ozdób. Do biura nie nosi się dużej biżuterii w dużych ilościach. Skromność, stonowanie, elegancja są oczekiwane przez firmy i pracownice muszą się dostosować. Długość takiej sukienki to midi lub maksi, ale nigdy nie jest to mini, długość zbyt wyzywająca do pracy. Mniej znaczy więcej – ta dewiza dobrze się sprawdza w sprawie biurowej elegancji. Biurowa elegancja to jest to, czego oczekują szefowie. Czasami firmy finansują zakup ubrań do pracy, nieraz przeznaczają np. 300-500 złotych rocznie na zakup garsonki czy sukienki. Jednak jest to dość rzadka sytuacja, przeważnie pracownicy ubierają się na własny koszt. Nie zwalnia ich to jednak z przestrzegania pewnych zasad i noszenia ubrań stonowanych, bez zbędnej ekstrawagancji. Do skromnych ubrań odpowiednie są buty na niewysokim obcasie, skromne i proste płaszczyki, delikatna biżuteria i klasyczne torebki. Skromność, elegancja, wyrafinowany styl to doskonała jakość.