Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument który stwierdza iż posiadamy wiedzę na temat transportu drogowego zarówno w kraju jak i za granicą.

Od 2001 roku jest to dokument niezbędny do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego. Certyfikat najczęściej posiada właściciel firmy, może również posiadać go osoba zarządzająca transportem, pracownikami. Naturalnie należy zdać odpowiedni egzamin, składa się on z dwóch etapów, które mają na celu sprawdzić naszych wiedzy.

Kiedy potrzebny jest nam Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych i zabezpieczenie finansowe

Egzamin składa się z dwóch części trwających po 120 minut, w pierwszej części będziemy musieli odpowiedzieć na 64 pytania związane z prowadzeniem działalności spedycyjnej, prawa gospodarczego, prawa pracy. Oczywiście będzie to wiele pytań dotyczących pracy kierowcy, przepisów które dotyczą przewozu różnego rodzaju towarów zarówno w Polsce jak i w transporcie międzynarodowym. W drugiej części będziemy musieli wykonać dwa zadania praktyczne, w tym przypadku również będziemy mieli 120 minut czasu, pomiędzy częściami testu będzie 15 minut przerwy.

Egzamin musimy zdać co najmniej na 50%, organizowany jest przez Instytut Transportu Samochodowego. Z pewnością warto odpowiednio przygotować się do egzaminu, gdzie musimy wykazać się specjalistyczną wiedzą z zakresu transportu międzynarodowego oraz krajowego. Osoby które ukończyły studia na kierunku które obejmowały zagadnienia związane z transportem mogą zostać zwolnione z części lub w całości z egzaminu. W tym wypadku należy przedstawić dyplom ukończenia studiów lub też świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Jednak co zrobić kiedy nie posiadamy odpowiedniego certyfikatu, lub też odeszła z pracy osoba która go posiadała? Więcej dowiemy się pod linkiem użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych na busy takie rozwiązanie może być w tym przypadku bardzo dobrym pomysłem. Najczęściej odbywa się to na zasadzie zatrudnienia osoby która posiada tego rodzaju certyfikat, powinna zajmować stanowisko kierownicze, zarządzające w naszej firmie, dzięki temu będziemy mogli działać zgodnie z przepisami.