Kluczową kwestią odgrywającą istotną rolę w rozwoju różnych działalności gospodarczych jest nie tylko regularna praca i wykonywanie zadań albo dostarczanie produktów dopasowanych do potrzeb klientów.

Niezwykle ważną sprawą jest również dbałość o stały rozwój przedsiębiorstwa. W tym celu szerokie grono przedsiębiorców podejmuje decyzje o kupowaniu nowego sprzętu, przebudowie, budowie lub zakupie nowych obiektów firmowych, kupnie sprzętu, itp. Niezależnie od charakteru rozwoju firmy kwestią kluczową jest pozyskanie pieniędzy na realizację swoich planów. Opcji jest oczywiście kilka.

Pozyskiwanie środków na rozwój działalności gospodarczej

Opcje finansowania różnych form rozwoju działalności gospodarczej

Podstawowa opcja to skorzystanie z posiadanych środków i oszczędności firmowych, za które można dokonać zakupu wielu produktów i realizacji różnych inwestycji. Zwykle jednak firmy nie dysponują zbyt dużymi rezerwami, które są w stanie całościowo pokryć działania rozwojowe, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z większymi inwestycjami. Okazuje się jednak, że można zgłaszać swoją kandydaturę w różnych projektach unijnych oraz w innych programach umożliwiających dofinansowanie swojej firmy.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają szansy na uzyskanie dofinansowania mogą liczyć na oferty przygotowane przez banki. Okazuje się, że wiele instytucji bankowych prowadzących działalność w Polsce, przygotowało oferty stworzone z myślą o przedsiębiorstwach reprezentujących różne branże. Dzięki ich kredytom możliwe jest finansowanie różnych zakupów oraz innych istotnych inwestycji firmowych. Oferty kredytowe są bardzo rozległe i mogą w znaczącym stopniu pomóc w uzyskaniu części albo nawet całości środków potrzebnych do sfinansowania rozwoju swojej działalności.

Oprócz tradycyjnych kredytów, na polskim rynku finansowym dostępne są również pożyczki pozabankowe dla firm. Takie produkty finansowe są zwykle obarczone mniejszymi formalnościami, a także bardziej elastycznymi warunkami odnośnie ich spłaty i rozbijania na raty. Poza tym firmy pożyczkowe często stanowią jedyną alternatywę dla firm, które nie mają szans na kredyt w banku ze względu na złą historię kredytową lub inne czynniki.