Mogłoby się wydawać, że lista wyprawkowa dla dziecka, którą młodzi rodzice otrzymują w przychodni, szpitalu lub sklepie, redukuje wszelkie wątpliwości debiutantów. Jeśli jednak nie mieliście wcześniej do czynienia z rampersami, laktatorami i muślinami, możecie poczuć się lekko zagubieni. O co najczęściej pytają mamy i tatusiowie oczekujący na malucha?

„To skomplikowane”, czyli o ubrankach niemowlęcych

Super urocze ubranka niemowlęce przestają być słodkie, kiedy stajecie przed pytaniem: co to do diabła jest rampers i dlaczego dziecko potrzebuje aż tyle pajacyków? 

Każda bez wyjątku lista wyprawkowa dla dziecka onieśmiela debiutujących rodziców nazwami, z którymi wcześniej się nie zetknęli, wyjaśniamy zatem: zarówno pajacyk, jak i rampers, to jednoczęściowe ubranka dla niemowlaka, zapinane na napy na całej długości lub tylko w kroku. Pajacyk jest ubrankiem z długimi rękawami i nogawkami z zakrytymi stópkami, rampers zaś ma odkryte stopy i najczęściej krótkie rękawy i nogawki. Lista wyprawkowa dla dziecka urodzonego latem będzie proponowała więc więcej rampersów, jesienią i zimą bardziej przydadzą się pajacyki. 

Czy tetra to wciąż… tetra?

Obok pieluszek jednorazowych, lista wyprawkowa, którą dostaniecie od lekarza lub położnej, zawiera kilka – kilkanaście sztuk pieluszek tetrowych. Tymczasem sklepy z artykułami dziecięcymi oferują najczęściej pieluszki bambusowe lub muślinowe. Czy to to samo? – pytają młodzi rodzice. 

Zarówno tetra, jak i muślin, to rodzaj splotu, nie materiału. Pieluszki tetrowe i muślinowe są najczęściej uszyte z tkaniny bawełnianej, a różnią się właśnie rodzajem splotu i technologią. Pieluszki bambusowe zaś wykonane są najczęściej z wiskozy bambusowej lub bambusa z domieszką bawełny. 

Wszystkie te pieluszki są miękkie, cienkie i chłonne, dzięki czemu szybko schną i świetnie nadają się do pielęgnacji maluszka. Różnią się składem, grubością i miękkością materiału, wybierając je kierujcie się więc własnymi preferencjami i certyfikatami poświadczającymi bezpieczeństwo dla noworodków. 

Akcesoria do karmienia

Laktator – przyjaciel mamy karmiącej. Nie każda lista wyprawkowa o nim wspomina, ale warto pamiętać o tym gadżecie, który często przydaje się już w szpitalu, w momencie tzw. nawałów laktacyjnych. 

Rodzice często zastanawiają się czy kupować laktator, a jeśli tak, który wybrać. Do wyboru macie laktatory ręczne i elektryczne, na jedną pierś lub na dwie. Tak naprawdę by zdecydować, najlepiej jest… wypróbować. Na oddziałach położniczych lub w poradniach laktacyjnych często jest możliwość wypożyczenia laktatora – to może być dobry pomysł przed zakupem. 

Lista wyprawkowa bardzo ułatwia pierwsze zakupy dla maluszka, zwykle nie rozwiewa jednak wszystkich wątpliwości. Jeśli macie pytania, nie bójcie się zadawać ich położnym, lekarzom i doradcom w salonach z produktami na dzieci! Z ich wsparciem skompletujecie wyprawkę na miarę waszych potrzeb i oczekiwań.