Gwarancją pięknego uśmiechu są zdrowe oraz mocne zęby. Codzienna i prawidłowo wykonana pielęgnacja jamy ustnej odgrywa w osiągnięciu tego efektu kluczową rolę. Używanie tylko tradycyjnej szczoteczki manualnej nie wystarczy, by cieszyć się zadowalającą czystością i w pełni zadbać o higienę. Najlepszą opcją będzie wybór szczoteczki sonicznej, której skuteczności działania nie można porównać do żadnej innej. Poniższy artykuł wyjaśni, dlaczego warto korzystać właśnie z tego urządzenia.

Szczoteczka soniczna została stworzona w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Jest rodzajem szczoteczki elektrycznej zasilanej małym silniczkiem elektrycznym, ale jej działanie opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonej mocy. Jej nazwa wywodzi się z języka angielskiego, gdzie słowo „sonic” oznacza po prostu „dźwiękowy”. Szczoteczka soniczna to zaawansowane pod względem technologicznym urządzenie stworzone do kompleksowej pielęgnacji zębów oraz dziąseł. Tym, co ją wyróżnia na tle innych to szybkość, bezpieczeństwo oraz skuteczność pracy. 

Szczoteczka soniczna to nowoczesna wersja szczoteczki elektrycznej. Dzięki wytwarzanym przez siebie falom dźwiękowym jej końcówka o podłużnym kształcie zostaje wprowadzona w drgania, które skutecznie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni zębów. Zapewnia maksymalne uczucie czystości w buzi, co ma ogromne znaczenie w przypadku nadmiernego odkładania się zbyt dużej ilości kamienia nazębnego. Jest znacznie precyzyjniejsza od klasycznych modeli szczoteczek elektrycznych, dzięki czemu nadaje się ona zarówno dla osób posiadających wady zgryzu oraz tych, którzy cierpią na wiele poważnych chorób jamy ustnej (próchnica, paradontoza).

Na jakiej zasadzie działa szczoteczka soniczna do zębów?

Działanie szczoteczki sonicznej polega na generowaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Dzięki wysokim częstotliwościom, których przedział można określić między 260 a 400 Mhz, wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Główka czyszcząca szczoteczki sonicznej może generować nawet do 96 000 ruchów sonicznych w ciągu minuty pracy. Fale dźwiękowe wprawiają ją w ruch, a ponadto docierają na odległość około 4 milimetrów od włókien, doprowadzając do połączenia się cząsteczek śliny, wody i pasty do zębów. Powstałe w wyniku tego mikroskopijne bąbelki efektywnie rozbijają płytkę nazębną, docierając przy tym do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych.

Kto powinien używać szczoteczki sonicznej do mycia zębów?

Szczoteczka soniczna to taki typ urządzenia, którego może używać każdy z nas bez ograniczeń wiekowych. Jest bezpieczna dla niemowląt, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Warto jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach sprawdzi się ona zdecydowanie lepiej niż wersja manualna czy elektryczna. Jedną z nich jest problem z nadwrażliwością zębów oraz krwawieniem dziąseł. Model soniczny będzie idealny dla osób cierpiących właśnie na takie dolegliwości, ponieważ działanie za pomocą mikropęcherzyków pozwala na dotarcie w najtrudniejsze zakamarki jamy ustnej. Dodatkowo odbywa się to w sposób łagodny, bez konieczności mocnego szorowania, co gwarantuje wysoki poziom ochrony zarówno szkliwa zębowego, jak i dziąseł. Poszukując idealnego modelu warto sprawdzić zestawienie – szczoteczka soniczna do zębów ranking. Stanowi to świetną profilaktykę przeciwdziałającą groźnym chorobom jamy ustnej, do których zaliczają się: paradontoza, próchnica, stany zapalne. 

Szczoteczka soniczna jest polecana przede wszystkim osobom, które:

 • chcą kompleksowo zadbać o czystość jamy ustnej;
 • mają krzywe, nierówne zęby;
 • posiadają niewielkie przestrzenie między zębami (np. stłoczenia oraz inne problematyczne wady zgryzu), uniemożliwiające dotarcie do nich za pomocą nici dentystycznej lub klasycznej wersji szczoteczki manualnej;
 • noszą na stałe aparaty ortodontyczne;
 • chorują na paradontozę;
 • posiadają różnego typu wypełnienia protetyczne (np. implanty, korony, mosty);
 • borykają się z problemem nadwrażliwości zębów;
 • odczuwają bolesność i często krwawią im dziąsła.

Czy warto dbać o higienę jamy ustnej za pomocą szczoteczki sonicznej?

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej do zębów przynosi wiele istotnych korzyści dla zdrowia naszej jamy ustnej i zachwycającego uśmiechu. Warto poznać te najważniejsze!

 • Skuteczne usuwanie płytki nazębnej dzięki szybkim wibracjom wytwarzanym przez główkę czyszczącą. Powodują one dogłębną penetrację przestrzeni międzyzębowych i precyzyjne usunięcie zalegających resztek pokarmowych, czyli jednej z podstawowych przyczyn powstawania próchnicy i chorób dziąseł.
 • Jaśniejsza i bardziej błyszcząca powierzchnia zębów.
 • Rozjaśnianie nieestetycznych przebarwień powstałych na skutek np. palenia tytoniu czy spożywania produktów barwiących szkliwo, takich jak: kawa, herbata, wino, jagody).
 • Ochrona szkliwa zębów oraz dziąseł. 
 • Możliwość dopasowania konkretnego modelu do indywidualnych wymagań użytkowników dzięki bogactwu trybów pracy, wymiennych końcówek oraz przydatnych funkcji dodatkowych. Są nimi np. timery, czujniki nacisku, wskaźniki zużycia włókien.
 • Cicha praca i łatwość obsługi urządzenia nawet przez małe dzieci.
 • Monitorowanie procesu szczotkowania zębów poprzez specjalną aplikację.
 • Bezpieczeństwo użytkowania przez osoby noszące aparaty ortodontyczne, posiadające implanty, cierpiące na różnego typu choroby jamy ustnej.