Rolnicy korzystają obecnie z bardzo nowoczesnych środków ochrony roślin.

Są to herbicydy selektywne, które pozwalają na niszczenie chwastów, nie wyrządzając szkód w uprawach. Możemy zastosować także insektycydy, które mogą usuwać larwy pasożytujące na liściach oraz łodygach. Innym sposobem zabezpieczenia roślin są fungicydy, które służą do usuwania, niszczenia grzybów, które najczęściej atakują liście.

Grzybobójcze środki ochrony roślin

Stosowanie fungicydów w uprawach zbóż ozimych

Bardzo ważnym elementem uprawy jest obserwacja, dzięki temu szybko możemy wykryć potencjalne zagrożenia. W przypadku grzyba najczęstszym objawem zarażenia są plamy na liściach oraz łodygach. Możemy zauważyć je w przypadku zbóż ozimych oraz jarych. Zabiegi fungicydowe możemy wykonywać prewencyjnie, po wysiewie, możemy wykorzystać także bardzo skuteczne środki, które chronią nasiona. W przypadku, kiedy zauważymy ogniska grzybów w postaci plam na liściach, możemy je często zidentyfikować ze względu na charakterystyczny kolor czy też kształt ogniska choroby. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie środki ochrony roślin, wykonać oprysk. W przypadku zbóż ozimych możemy wykonywać opryski w okresie jesiennym, jak również po wzroście w okresie wiosennym.

Fungicydy działają przeciwko patogenom, które zainfekowały roślinę, fungicydy wnikają w roślinę, są przenoszone przez układ łodygi, możemy stosować także fungicydy działające na korzenie. Jednym z zagrożeń ze strony grzybów jest zaatakowanie systemu korzennego. Często problem tego rodzaju jest trudny do wykrycia, może objawiać się niższym wzrostem, słabszym rozwojem roślin. Stosowanie środków ochrony roślin powinno odbywać się w sprzyjających warunkach, należy unikać zbyt wysokiej temperatury, deszczu oraz silnych wiatrów. Dzięki temu fungicydy będą działały prawidłowo, skutecznie usuwając ogniska grzyba.

Skuteczne herbicydy, takie jak ASPIK czy też X-MET, możemy nabyć na stronie internetowej https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/. Dzięki temu możemy wykorzystać koncentraty, które posłużą do stworzenia zawiesiny wodnej na potrzeby oprysków. Opryski fungicydowe to obecnie bardzo skuteczny sposób, aby pozbyć się grzybów ze zbóż ozimych.